Instalace grafických nadstaveb Octave

english

InstalaceProgram Octave byl vyvinut jako open source, lze ho tedy zdarma stáhnout z internetu. Samotný program Octave je ze zdrojového kódu zkompilován pro nejrůznější platformy. V ČR je nejrozšířenější MS Windows, avšak grafické nadstavby Octave bohužel nejsou pro MS Windows prozatím zkompilovány, lze pouze stáhnout zdrojový kód a zkompilovat jej uživatel musí sám, což není vůbec snadné. Matematický program Octave a veškeré jeho nadstavby jsou dělány pod operačním sytémem Linux. Proto zde popíší postup instalace v distribuci Ubuntu, kterou lze zdarma stáhnout a jejíž ovládání není náročné narozdíl od jiných distribucí.


Nastavení UbuntuPro správné nainstalování programu Octave a jeho grafických nadstaveb se nejprve musí učinit jistá opatření. Kromě nastaveních pro správný chod Ubuntu (rady jsou na fórech nebo na Wiki Ubuntu) se nejdřív musí změnit repozitáře a to příkazem v terminálu (většinou Apliakce->Příslušenství->Terminál)
sudo nano -w /etc/apt/sources.list ,
v terminálu lze kopírovat a vkládat, takže příkazy se nemusí opisovat. Otevře se soubor sources.list ve kterém jsou servery, ze kterých se stahují instalační balíčky. Tento obsah celý vymažte a nahraďte následujícím textem:

deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ edgy main restricted universe multiverse
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ edgy main restricted universe multiverse

deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ edgy-updates main restricted universe multiverse
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ edgy-updates main restricted universe multiverse

deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ edgy-backports main restricted universe multiverse
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ edgy-backports main restricted univere multiverse

deb http://security.ubuntu.com/ubuntu edgy-security main restricted universe multiverse
deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu edgy-security main restricted universe multiverse

Soubor uložíme stiskem kláves CTRL+O, editor se ukončí stiskem CTRL+X. Nyní je potřeba aktualizovat databázi dostupných balíčků a to příkazy v terminálu:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade


Instalace OctaveInstalování balíčků je v Ubuntu (a obecně v Linuxových distribucích) možné 2 způsoby: přes terminál nebo přes instalační program. Instalační program je pohodlnější, proto popíši práci v něm. Po instalaci Ubuntu se nainstaluje program pro správu balíčků - Synaptic, což na práci s balíčky bohatě stačí. Nachází se v sekci Systém->Správa->Synaptic. Zde stačí kliknout na Hledat a zadat výraz Octave a z nalezených baličků stačí nainstalovat balíčky Octave a Octave2.1 (vedle názvu je ikona, vybarvená ikona - značí, že balíček je nainstalován, prázdná - že balíček nainstalován není).
Program Octave se spouští v terminálu zadáním příkazu Octave.


Instalace Octaviz a OctplotPo instalaci Octave můžeme nainstalovat i jeho grafické nadstavby. Avšak při instalaci jsem zjistil, že Octaviz potřebuje ke svému chodu libvtk4c2a, po instalaci Ubuntu se nainstaloval balíček libvtk5, což by neměl být problém, nicméně v mém případě se jednalo pravděpodobně o nějaký bug. Pokud, vám, tedy stejně jako mě nepůjde nainstalova balíček Octave kvůli knihovně libvtk5, nezbývá nic jiného, než tento balíček nahradit balíčkem libvtk4c2a. Spusťte si tedy Synaptic, odstraňte libvtk5 a nainstalujte libvtk4c2a, ovšem zjistil jsem, že balíček z českých repozitářů je poškozen a je nutné jej stáhnout odjinud, např. zde. Po té již opět v Synapticu můžeme nainstalovat Octaviz a Octplot (ten knihovnu libvtk ke svému běhu nepotřebuje). Jak mají správně vypadat nainstalované balíčky ukazuje násl. obrázek:Při instalaci nadstaveb se cesty nastaví samy, takže stačí pouze přes terminál zadat příkaz Octave a všechny přídavné grafické funkce jsou k dispozici.

© 2008 David Prokop